Składniki:
- Gruszki 4 szt
- Woda 1-2l
- Goździki 3 szt
- Dodatkowe przyprawy np. kawałek laski wanilii, kilka kropli soku z cytryny, szczypta: kurkumy, imbiru, cynamonu
Sposób przygotowania:
- Gruszki umyć, przekroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne
- Zalać wodą. Można dodać kilka goździków, kawałek laski wanilii, skropić cytryną i odrobinę przyprawić (np. szczypta kurkumy, cynamonu, imbiru)
- Doprowadzić do wrzenia, następnie gotować ok 30 minut na małym ogniu aż gruszki zmiękną.
Ciekawostka:
KOMPOT
medycyna chińska vs dietetyka sportowa
➡️Medycyna Chińska
🍐Zachęca do picia kompotów, zwłaszcza jesienią/zimą to lepszy pomysł na owoce niż jedzenie ich na surowo. Kompoty nie wychładzają organizmu a ogrzewają go i wzmacniają. Kompoty nawilżają ciało. W przeciwieństwie do surowych soków czy smoothie nie uszkadzają cennej energii trawiennej i nie wprowadzają patogennej wilgoci do organizmu, ponieważ są gotowane.
🍐Poza tym picie kompotów zapewnia wewnętrzny spokój, daje zdolność do odprężenia się i odpoczynku oraz zapewnia zdrowy, regeneracyjny sen.
🍐Ponadto gruszki łagodnie nawilżają płuca, przekształcają śluz, odżywiają płyny ciała, goździki natomiast działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, ogrzewająco i pomogą uspokoić duszący kaszel.
➡️Z punktu widzenia Dietetyki Sportowej:
🍐Kompot można traktować jako napój izotoniczny (zwłaszcza jeśli jest przygotowany na dobrej jakości wodzie)
🍐Kiedy najlepiej pić taki kompot? Do posiłku lub po nim. Może być też dobrym dodatkiem do orzeźwiającej lub energetycznej przekąski, bo owoce wyjadane z kompotu również są traktowane jako niewielki posiłek.
Na samodzielny posiłek lub zamiast posiłku taki kompocik to zbyt mało. Kompot to raczej niskoenergetyczny napój, który zawiera dodatkową ilość cukru z owoców i dostarcza składników mineralnych, a nie jest istotnym źródłem energii.